דו”ח חברתי לשכונת גיורא, טירת הכרמל

שם הלקוח

צים בהרי נדל"ן

מיקום

טירת הכרמל

תקופת הפרויקט

2021

אודות הפרויקט

דו"ח הנכתב במהלך החודשים יוני-דצמבר 2021 על מנת לערוך סקירה  של האוכלוסייה המתגוררת במתחם, ומטרתו, להשמיע את קולם של הדיירים הקיימים ולהאיר את מאפייני האנשים ותפקוד המתחם כיום. באמצעות המיפוי החברתי מתורגמים הצרכים, החששות והאתגרים לכדי היבטים חברתיים שיוטמעו בתכנון העתידי להבטחת המשך תפקוד המתחם וחוזקותיו ולהתמודדות עם אתגרים צפויים במעבר לגידול משמעותי במשתמשים ובמסה הבנויה בשכונה ובעיר כולה.

שכונת גיורא היא שכונה ותיקה הממוקמת בדרום טירת הכרמל, סמוך לשכונת המגדלים החדשה 'החותרים'. מתחם ההתחדשות החולש על 44 דונם, הוא בעל 12 בנייני רכבת, בהם מתגוררים לערך 300 תושבים. בשטח המתחם המיועד להתחדשות עירונית, ישנו ריכוז של מוסדות ציבור, ובפרט מוסדות חינוך לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים המשמשים את כלל העיר. בשנים האחרונות, בשל התחדשות פניה של טירת הכרמל, ההתעניינות בשכונה גברה וישנו תהליך תכנון המקדם תוספות משמעותיות של יח"ד לשכונה.

הדו"ח החברתי, שבחן את המוטיבציה להתחדשות עירונית ואת צרכיהם של התושבים ביחס אליה, נשען על ראיונות עם תושבים שבצענו, door to door, סיור במתחם וניתוח השטחים החומים, יחד עם ניתוח נתונים דמוגרפיים וסטטיסטיים.