Viaplan – בעקבות הכנס הבינלאומי לדיור ופיתוח עירוני מקיים

Habitat III
The United Nations Conference on Housing and Sustainable Urban Development, Habitat III

במהלך חופשת סוכות הצטרפנו למשלחת הישראלית שנסעה ללמוד על דיור ועירוניות בקיטו, אקוודור. ועידה בין לאומית המתכנסת אחת ל- 20 שנה התכנסה בשנה זו ועסקה  בגיבוש ויישום אג'נדה עירונית אחראית לתכנון ופיתוח המחר (The new urban Agenda) השתתפנו בעשרות מושבים מקצועיים ודיונים העוסקים בשאלות המהות והקיום של מרחבים אורבניים לקראת השנים הבאות. בעיקר לאור שינויים דמוגרפיים, הגירה בין מדינות, מעבר מהכפר אל העיר, מגמות שינוי בתפישות פיתוח, פערים חברתיים , פיתוח לא מוסדר, בעיות מגוונות של מגורים, ייצוג וייצוגיות סקטוריאלית חברתית, שינויים מדאיגים במבנה הבעלות על הקרקע ועוד…
הכנס היה עמוס וגדוש בידע, מידע, התנסויות מקצועיות מכל העולם. הוא היה מרתק בכל קנה מידה, אך הדבר הגדול שקיבלנו ממנו הוא גיבוי לדרך של חשיבה ואימוץ ערכים חברתיים, כבסיס לכל תכנון ופיתוח כיום ובעתיד. עם הכניסה לרחבת הכנס פגשו אותנו שלטי ענק המוכרים לנו מהעשייה היומיות המקצועית שלנו: compact cities, participatory cities, inclusive cities, resilience cities, sustainable cities

מרבית התוכן עסק בהגדרות של העיר הטובה, בצמצום פערים ושיוויון ("… לא להשאיר אף אחד מאחור…" ) , בחוסן חברתי, בקהילות, בשיתוף, השתתפות ושותפות, באימוץ ופיתוח כלים לשכלול הכלכלה המוניציפלית ועוד… שמחנו לקבל גיבוי וחיזוק בקנה מידה בינלאומי לכל  העקרונות המנחים את VIAPLAN בכל העשייה התכנונית ובכל יצירת מדיניות באשר היא. יצאנו מעודדים ובטוחים בדרך.

עם הכניסה לרחבת הכנס פגשו אותנו שלטי ענק המוכרים לנו מהעשייה היומיות המקצועית שלנו: compact cities, participatory cities, inclusive cities, resilience cities, sustainable cities

מקום חשוב ומשמעותי נוסף קיבל ביטוי בכנס והוא מקומן המכריע של הרשויות המקומיות ביצירת שינוי, בלקיחת אחריות, באיתור פתרונות יצירתיים ובדאגה הישירה והמדויקת לאזרחים. הרשויות הן המתמודדות עם אתגרי המחר. ממשלות חשוב שיתקיימו אך הן רחוקות מן האזרחים, ומתקשות לחולל אוסף של שינויים קטנים שיובילו למהפכות גדולות ועמוקות.

בהמשך לקיטו שהגדירה אג'נדה עירונית ברורה לשנים הבאות גם אנחנו ב VIAPLAN מתחייבים לעמוד מקצועית אחר לקוחותינו ברשויות, בממשלה, תושבים ואזרחים ולהבטיח תכנון אחראי, יצרתי ומוביל שינוי.

קיטו הבירה האקוודורית שלבשה חג ואירחה מעל 40,000 אורחים בשעריה
קיטו הבירה האקוודורית שלבשה חג ואירחה מעל 40,000 אורחים בשעריה

מוזמנים לחוות מהחגיגה הגדולה ומקיטו הבירה האקוודורית שלבשה חג ואירחה מעל 40,000 אורחים בשעריה, וכן תמונות מתערוכת המדינות ובניהם הביתן הישראלי שעוצב באופן מיוחד לאירוע זה וייצג את ישראל בכבוד רב.

בהזדמנות זו viaplan מבקשת לברך את משרד השיכון, מנהל התכנון, עמידר, מתכנני ערים ואדריכלים, עמותת נגישות ישראל, עמותת סיכוי, הקליניקה האורבנית באוניברסיטה העברית, נציגי אקדמיה, עיריית תל-אביב, עיריית כפר-סבא, עיריית רעננה וחברים נוספים שהרכיבו יחד משלחת ייצוגית ומרשימה. מעודד היה לראות את מחויבות משרד השיכון, שר השיכון, מר יואב גלנט והמנכ"ל מר אשל ארמוני לקראת אימוץ האג'נדה ועשייה בארץ.

חגית נעלי-יוסף, VIAPLAN LTD

מאמרים נוספים

סיכום פרוייקט "Mare Nostrum"

אנא ראו את סיכום הפרויקט כפי שהוגש לאיחוד האירופי בדגש על ההיבט המשפטי בממשק שבין העיר, החוף והים. המעניין בדו"ח (174 עמודים….) הוא המבט המשווה בין המדינות השונות.

קרא עוד